Žili v neľudských podmienkach. Vďaka mikropôžičke dostali novú šancu

Autor: ETP Slovensko | 25.4.2017 o 17:36 | Karma článku: 11,16 | Prečítané:  8115x

„Nemali sme vodu, ani toaletu. Náš príbytok bola len jedna veľká izba. To bolo všetko. Všade okolo nás bola v osade permanentne špina a neporiadok. Nechcela som tu vychovávať svoje deti."

"Nechceli sme, aby si brali zlý vzor od ľudí, ktorí nemajú záujem o lepší život,“ opisuje Marta. Tento život sa im už dávno sprotivil a rozhodli sa s ním skončiť, ale nemali možnosť. Našťastie, našiel sa niekto, kto im bol ochotný pomôcť.

Niekedy stačí jeden dobrý človek

Marián Bubenčík, ktorý je poradcom obyvateľov osady pre vzťahy s verejnosťou a riešenie administratívnych, pracovných a právnych záležitostí, sa s Martinou rodinou už dlhšie poznal. „Vždy mali čistý dom a snažili sa zabezpečiť rodine čo najlepšie podmienky na život,“ hovorí. 

O mikropôžičku nepožiadali oni, vybral ich sám. „Potenciálnych kandidátov na mikropôžičku si vyberám osobne. Samozrejme, nemôže ju dostať hocikto na ulici. Ide o proces, ktorý sa nedá zrealizovať za jeden deň. Najprv musím overiť, či človek bude schopný splatiť to, čo si chce požičať,“ vraví Marián. 

Oslovil neziskovú organizáciu ETP Slovensko, ktorá okrem vzdelávacích programov a online mentoringu pre deti z rómskych osád poskytuje aj neziskové mikropôžičky. „Toto bol prvý prípad, v ktorom sme poskytli mikropôžičku na kúpu domu. Dovtedy sme ich dávali len na rekonštrukcie a svojpomocnú výstavbu,“ hovorí riaditeľka neziskovej organizácie ETP Slávka Mačáková. 

Už nebudem žiť v tejto džungli

Keď sa Marta dozvedela, že získa mikropôžičku, vrátilo jej to nádej. „Bola som neskutočne šťastná. Marián nám ponúkol túto možnosť, pretože vedel, že už to tu dlhšie nevydržíme,“ vraví Marta. „Nedá sa tu žiť. Už mám plné zuby tejto džungle. Vždy som aj s rodinou chcela odísť z osady, ale nemohli sme, pretože sme na to nemali dostatok prostriedkov a žiadnu príležitosť.“ 

Mikropôžička je bezúročná pôžička menšej sumy, ktorú môže dostať aj človek bez stabilnej pracovnej pozície. Nedostane ju však hocikto. „Najprv som si overil, či majú niečo našetrené. Mali 4000€, čo bolo dosť na to, aby sme mohli začať zháňať nehnuteľnosť, bez ktorej by nám nemohli ETP ani mesto mikropôžičku schváliť,“ vraví Marián. 

„Našli sme si rodinný domček v meste na vŕšku, v peknom prostredí. Domček síce nie je veľký, no stačí na to, aby v ňom žilo päť ľudí. Má dve izby, veľkú kuchyňu, krásnu toaletu a kúpeľňu so sprchovacím kútom. Napriek tomu, že ešte jedna izba a fasáda potrebujú rekonštrukciu, je nádherný. Marián nám v spolupráci s neziskovou organizáciou ETP vybavil mikropôžičku 6200€, ktorú budeme splácať každý mesiac najmenej po 50 eur,“ hovorí Marta. 

Martina, ani jej muž Rastislav nemali stálu prácu, no popri aktivačných prácach, ktoré obaja vykonávali, si muž našiel prácu, za ktorú zarobí dosť na to, aby uživil svoju rodinu. „Nemáme veľa, ale určite to nejako zvládneme. Niečo splatíme z podpory a niečo z peňazí, ktoré zarobíme, ale do osady sa už nikdy nechceme vrátiť,“ vraví odhodlane Marta.

Trvalo to takmer rok, no stálo to za to

Kým sa rodine podarilo získať mikropôžičku, uplynul skoro jeden rok. „Marián za nami prišiel s tým, že pozná rodinu, ktorej by táto mikropôžička pomohla. Marta bola veľmi usilovná a za svojím cieľom šla vytrvalo. Predstavte si, že v podmienkach, v akých žili, dokázala našetriť pomerne vysokú sumu,“ hovorí Ľudmila Stašáková z ETP, ktorá celý rok sledovala, ako mladá rodina žije. Teraz už majú všetko vybavené a potvrdené. Rodina sa onedlho nasťahuje do svojho nového domu, ktorý pre nich značí nový život. „Neskutočne sa na to všetci tešíme. Som vďačná, že sa našli ľudia, ktorí nám pomohli,“ hovorí Marta.

Sledovať aktivity ETP môžete aj na FB -https://www.facebook.com/etpslovensko/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vraj ideme rúcať pyramídy (píše Michal Havran)

Ľudia sú si rovní a každý, kto tvrdí opak má našliapnuté do pekla.


Už ste čítali?