Motiváciu nachádzajú v učení iných. Stať sa učiteľkami je ich sen

Autor: ETP Slovensko | 12.3.2017 o 20:00 | (upravené 13.3.2017 o 9:32) Karma článku: 6,20 | Prečítané:  855x

Barborka, Barborka a Agneska. Desaťročné kamarátky so spoločnými plánmi, na ktorých naplnenie potrebujú podporu okolia a nepretržité vzdelávanie. Sú aktívne a pracujú na tom, aby dosiahli skvelé výsledky. No nemyslia iba na seba.

Ako sa dostali zo školy v osade do mestskej školy

Ako všetky ostatné deti vyrastajúce v osade Podsadek v Starej Ľubovni, aj ony začali chodiť do školy práve tam. Po vyučovaní pravidelne navštevovali komunitné centrum, ktoré miestnym deťom pomáha rozširovať si obzory a ďalej sa vzdelávať. Práve tam si pracovníci všimli, že dve Barborky a Agneska nie sú obyčajné dievčatá - boli prekvapivo bystré aj šikovné. Peter Gomolák, vedúci komunitného centra a tiež zakladateľ online mentoringového projektu pre deti z rómskych osád, chcel, aby dostali čo najlepšie vzdelanie. Podarilo sa mu dostať ich zo školy v osade a teraz navštevujú školu v meste. Učiva je viac a je zložitejšie, ale to pre tieto tri dievčatá nie je problém. 

„V tejto škole sa mi páči viac. Mám tu kamarátov a teší ma, že sa aj veľa učíme,“ hovorí Barborka Porčogošová, ktorá má najradšej zo všetkých predmetov matematiku. Ostatné dievčatá veselo potvrdzujú jej slová. Samé hovoria, že sa v škole učia omnoho viac, ako doteraz v osade. 

Dievčatá mi opísali svoj bežný týždeň. Nevychádzala som z údivu, čo všetko stíhajú. Po škole idú málokedy domov. Štyri dni v týždni navštevujú komunitné centrum, kde sa môžu venovať rôznym vzdelávacím aktivitám, napr. vo finančnej a zdravotnej sfére a aj svojim záujmom - tancu a gymnastike. Už niekoľko rokov sa im denne venuje ich lokálna mentorka Soňa Pavlovská. Pripravujú sa s ňou do školy, doučujú sa rôzne predmety, vrátane angličtiny, veľa sa rozprávajú a chodievajú aj na výlety. Bez nej by budúce učiteľky neboli tam, kde teraz sú.

O nadbytok voľného času nestoja

Voľné víkendy vymenili za doučovanie mladších súrodencov. Venujú sa s nimi najmä písaniu, čítaniu, matematike, biológii a slovenčine.

„Snažíme sa rozprávať čo najviac po slovensky. Rómsky jazyk používame iba v prípade, keď niečo nechápu,“ vraví Agnesa Čurejová, ktorá si obľúbila slovenčinu a biológiu. 

„Snažíme sa ich naučiť čo najviac z toho, čo si zo školy pamätáme. Chceme pomáhať ostatným. Preto sme sa aj rozhodli, že budeme učiteľky,“ vysvetľuje Barbora Čurejová.

Aby naďalej pomáhali ostatným, musí pomáhať niekto im

Napriek všetkej svojej snahe potrebujú, aby taktiež niekto im odovzdával svoje znalosti a skúsenosti. Preto sú súčasťou projektu Schopné deti. Vďaka nemu každá z trojice dievčat získala svojho online mentora (konkrétne online mentorky), s ktorými hneď nadviazali kontakt. Rozprávajú sa s nimi po škole, hlavne počas hodín strávených v komunitnom centre. 

„Peťa mi pomáha s angličtinou a úlohami do školy. Mimo toho sa rozprávame o všeličom. Nedávno sme uzavreli dohodu, že ja ju naučím po rómsky a ona mňa po anglicky,“ vraví Agnesa. Jej mentorka Petra neváhala prísť na stretnutie až z Londýna, v kontakte však momentálne pokračujú online. Vzdialenosť pre nich nie je problém.

Mentorky dievčatám pomáhajú hlavne s anglickým jazykom. Robia si spoločné plány, ktorých sa snažia držať.

Nestojí to skoro nič

Online mentoring nestojí okrem pár hodín týždenne vôbec nič a prekážkou nie je ani vzdialenosť. Aj s tým málom času však dokážete zanechať reálny dopad na životoch rómskych detí. 

Zverenca si vyberiete podľa jeho záľub a plánov do budúcnosti. Rozprávate sa s ním, pomáhate mu, radíte mu, učíte ho. A vo výsledku možno niečo zistíte aj sami o sebe.

Pridáte sa?

Mentorský program ETP Slovensko už od roku 2009 vedie deti a mládež (spočiatku aj dospelých) zo segregovaného prostredia cez pomyselný most z generačnej chudoby do sveta strednej triedy. O jeho úspechu hovorí i to, že až 81% mentorovaných detí študuje na stredných školách alebo ich už dokončilo. 

Avšak zväčša sú to školy dvoj, maximálne trojročné, priamo v osadách a nevynikajú kvalitou. Práve preto ETP Slovensko od októbra lanského roku rozšírilo svoj mentorský program o online mentoring Schopné deti. Aby sa aj deti z osád dostali na dobré školy a potom naozaj boli tým, čo si vysnívali, v tomto prípade učiteľkami.  

Aj vy môžete pomôcť, aby rómske deti mali lepšiu budúcnosť. Prostredníctvom projektu Schopné deti - http://schopnedeti.sk sa staňte online mentorom.

Pomôžete však i svojimi dvomi percentami z dane.

Sledovať aktivity ETP môžete aj na FB - https://www.facebook.com/etpslovensko/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár od začiatku pochopil, že nesmie siahať na Matovičove srdcovky

Čo ukázal viac ako rok vládnutia so Sme rodina?

Dobré ráno

Dobré ráno: Pandémia vracia úder, vírus je späť

Variant delta príde aj na Slovensko.


Už ste čítali?