Odlišnosti ich spájajú. Takto vyzerá priateľstvo dvoch dievčat bez predsudkov

Autor: ETP Slovensko | 2.2.2017 o 17:20 | Karma článku: 10,80 | Prečítané:  4869x

Jožka a Veronika pracujú spolu v komunitnom centre vo Veľkej Ide. Obe začínali ako dobrovoľníčky, no ani jedna nečakala, že práve tam si nájde kamarátku.

„V ten deň sme strážili deti. Nepoznali sme sa, iba sme boli pridelené na stráženie, kým sa deťom začne program,“ hovorí Jožka, ktorá spolu so svojou rodinou žije vo Veľkej Ide. „Veronika bola veľmi milá a videla som na nej, že je aj dobrosrdečná.“

Takto to nevidela iba Jožka. „Začali sme sa rozprávať hneď, ako sme sa stretli. Odvtedy sa nič nezmenilo,“ vraví Veronika. Ani jednej neprekážalo, že majú odlišnú farbu pleti a vyzerajú úplne odlišne - Veronika je vysoká s dlhými kučeravými blond vlasmi, zatiaľ čo Jožka je nižšia s dlhými rovnými tmavohnedými vlasmi.

Môžeme sa nezhodnúť

Ich priateľstvo sa prehĺbilo. „Časom sme sa rozhodli, že spolu pôjdeme na kávu,“ vraví Veronika. „Áno, poznáme sa už skoro rok. Vždy, keď sa dá, spolu rady kávičkujeme.“ dodáva Jožka.

Práve počas spoločne strávených chvíľ si Veronika uvedomila, že sa často v názoroch a pohľadoch na rôzne situácie nezhodnú. „Všimla som si, že Jožka má na veci rozdielny názor, ako ja.“  Možno je to rozdielnymi pomermi, v ktorých vyrastali, možno je to ich povahami. Veronike to neprekáža, „Je to veľmi prospešné. Niekedy mi pomôže zmeniť uhol pohľadu. Je vynikajúca v riešení problémov.“

Rozdielny život ich nerozdeľuje, ale spája

Veronika žije so svojím priateľom v centre Košíc. Jožka zase v rodinnom dome priamo v starej osade vo Veľkej Ide. Napriek tomu, že ich oddeľuje len niekoľko kilometrov, poznajú odlišné svety. Zatiaľ čo Veronikin svet by sa dal v skratke opísať ako klasický život v meste, Jožka pochádza zo skromných pomerov, no radosťou ju napĺňa jej rodina.

„Kedysi to bolo trochu horšie. Vtedy som ešte nepracovala pre neziskovú organizáciu ETP. Odkedy mám stálu prácu, mohli sme si konečne poriadne zariadiť náš dom, napr. nábytkom. Momentálne ešte nemáme v dome zabudované sociálne zariadenie, preto používame vonkajšie,“ hovorí Jožka. Na vykurovanie používajú piecku, ktorá produkuje dostatok tepla na vyhriatie ich dvojizbového domu. Na otázku, či nerozmýšľala nad tým, že sa presťahuje do mesta, odpovedala: „Áno, rozmýšľala, ale cítila by som sa sama. Možno, keď budem mať stáleho partnera. Teraz by mi však moja rodina veľmi chýbala.“

Moment, na ktorý nikdy nezabudnem

V lete absolvovali tábor aj s deťmi z komunitného centra. „Tábor bol skvelý zážitok, no stalo sa tam niečo, na čo nikdy nezabudnem,“ hovorí Jožka. „Veľmi som sa bála skočiť do bazéna. Veronika mi však povedala, že skočíme spolu. Napriek môjmu strachu sa jej podarilo prehovoriť ma. Som veľmi rada, že som to spravila!“  Jožkine slová sú dôkazom, že aj takýto malý skutok môže znamenať pre kamarátstvo veľa.

Možno aj táto bazénová scéna utvrdila Veroniku v jej názore: „Jožka je veľmi tvrdohlavá. Mám to na nej rada, pretože jej tvrdohlavosť je zdravá, no keď jej niečo vravím, počúva ma. Je ambiciózna a vie dobre komunikovať s ľuďmi.“

Spoločne v ETP

Jožka je lokálnou asistentkou v komunitnom centre, kde sa venuje asistencii pri výučbe detí. Komunitné centrum ponúka deťom predškolskú prípravu. Deti sa učia slovenský jazyk, základy čítania a počítania. Jožka asistuje vyučujúcim, zabezpečuje správne fungovanie hodín, individuálny prístup k deťom a tlmočí im slovenský jazyk.

Veronikin deň vyzerá trochu inak. V centre pôsobí aj ako asistentka, no vedie vlastný krúžok, kde deti učí základy finančnej gramotnosti, ale aj spev a hru na hudobný nástroj. Okrem tejto práce sa angažuje aj v projekte Schopné deti. Je mentorkou Bartolomeja a Jesiky. Spoločne sa stretávajú a dohadujú si mesačný plán a ciele. Pomáha im v škole, ale plánujú si aj výlety.

„Mentorom môže byť hocikto, kto má seriózny záujem pomôcť týmto deťom so vzdelávaním a zvládaním každodenných situácií osobne alebo aj online,“ hovorí Veronika.

Veroniku a Jožku odlišnosti nerozdeľujú, naopak, spájajú ich. Spoločne pomáhajú deťom v ETP a táto práca im každodenne prináša nové zážitky a známosti. Ich priateľstvo je jedným z príkladov, že aj prostredníctvom práce a mentoringu môžete nájsť človeka, s ktorým si budete skvelo rozumieť.

Pridáte sa?

Mentorský program ETP Slovensko už od roku 2009 vedie deti a mládež (spočiatku aj dospelých) zo segregovaného prostredia cez pomyselný most z generačnej chudoby do sveta strednej triedy. O jeho úspechu hovorí i to, že až 78% mentorovaných detí študuje alebo už doštudovalo na strednej škole. Od októbra tohto roku rozšírilo ETP svoj mentorský program o online mentoring s názvom Schopné deti.

Aj vy môžete pomôcť, aby rómske deti mali lepšiu budúcnosť. Prostredníctvom projektu Schopné deti -http://schopnedeti.sk sa staňte online mentorom.

Sledovať aktivity ETP môžete aj na FB -https://www.facebook.com/etpslovensko/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Nataša Holinová

Matovič je malý slovenský Trump

Stačí prísť na tlačovku a ukázať na nadpis 2 x 2 je 5?


Už ste čítali?