Chce študovať, no rodičia si nemôžu dovoliť cestovné do Košíc. Čo by ste spravili vy?

Autor: ETP Slovensko | 6.10.2016 o 15:42 | Karma článku: 7,15 | Prečítané:  2130x

Každé ráno o siedmej čaká Eva v Rankovciach na autobusovej zastávke, aby sa včas dostala do Košíc do školy. Autobus býva plný a sedemnásťročná študentka si zvyčajne hodinovú cestu odstojí.

Zakaždým cestuje so svojou kamarátkou Monikou. Obidve sú tretiačky na Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémii v Košiciach. Eva študuje odbor sociálna práca a Monika nastúpila na vychovávateľstvo v materskej škole. Obidva odbory sú štvorročné a končia sa maturitou.      

Eva sa túži stať sociálnou pracovníčkou. Chce pomáhať tým, ktorí sa majú ešte horšie ako ona. Veľmi dobre vie, čo znamená nekonečné uskromňovanie sa až po skoro neúnosnú hranicu. 

Žije v osade v Rankovciach. Všetci majú dennú skúsenosť s večným nedostatkom takmer všetkého, čo človek potrebuje k bežnému životu. Po ukončení školy by najradšej vykonávala sociálnu prácu doma, v Rankovciach, prípadne v škole v blízkych Kecerovciach alebo Herľanoch. 

Evka má dve sestry. Jedna sa vyučila za krajčírku a vydala sa do Keceroviec, druhá sa vyučila za predavačku, vydala sa, má tri deti, no stále býva s rodičmi, aj keď sa plánuje odsťahovať. Evkini rodičia sú nezamestnaní.

Keď Evka prejavila záujem o štúdium, rodičia sa jej nestavali do cesty. Tešili sa z jej plánov, ale zároveň sa obávali, či jej školu dokážu zaplatiť. Keď na prvý raz urobila prijímacie skúšky, neprekvapilo ich to, dcéra sa stále dobre učila.

Otec sa vyučil za stavebného zámočníka a aj pracoval vo svojom odbore, no teraz je odkázaný už iba na aktivačné práce. Mama sa vydala skôr ako stihla dokončiť strednú školu. Po svadbe školu nechala. Obaja sú nezamestnaní a odkázaní na dávky. Aby Evka doštudovala, musí každý deň cestovať do Košíc. Jej rodičia si však takýto výdavok nemôžu dovoliť.

ETP Slovensko vypísalo výzvu na darcovskom portáli Ľudia ľuďom, kde našli darcu. Bola to dôchodkyňa, pani Eva z Bratislavy, ktorá roky praxe pôsobila v pedagogickom výskume a neskôr založila a viedla špeciálnu školu. „Evke prajem veľa úspechov v škole, najmä pozitívne zmeny v živote,“ napísala.

Aj vďaka tomuto príspevku Evka môže ďalej chodiť do školy, doštudovať a postaviť sa na vlastné nohy.

Vráťme sa však k Evke z Rankoviec. Škola jej ide a zvlášť ju baví psychológia. V prvom i druhom ročníku prospela veľmi dobre a uvažuje nad vysokoškolským štúdiom. Počas uplynulých letných prázdnin si naučené odskúšala ako praktikantka – dobrovoľníčka v komunitnom centre ETP vo svojich Rankovciach. Na týždňovom Tábore 2016, ktorý v auguste ETP zorganizovalo pre päťdesiatku svojich schopných detí, bola jednou z vedúcich. Pre deti z osady sa stáva vzorom. Podobne aj jej spolužiačka Monika. 

Čo by ste spravili vy, keby ste stretli múdre a pracovité dievča, ktorého budúcnosť závisí na dvoch desiatkach eur mesačne počas štyroch rokov? Viete si to vôbec predstaviť?

Tento príbeh vyšiel pôvodne v publikácie Andal o Dživipen 2, ktorý vydala organizácia ETP Slovensko. Publikáciu si môžete prečítať na tomto linku.

Sledovať aktivity ETP môžete aj na FB - https://www.facebook.com/etpslovensko/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vraj ideme rúcať pyramídy (píše Michal Havran)

Ľudia sú si rovní a každý, kto tvrdí opak má našliapnuté do pekla.


Už ste čítali?